university of tulsa logo

University Teaching Award

TU Outstanding Teacher Award Recipients since 1980

2017

Kris Foyil, Health Sciences
Karl Pollin, Arts & Sciences
Keith Symcox, Engineering & Natural Sciences

2016

Tyler Johannes, Engineering & Natural Sciences
Elizabeth McCormick, Law
Ron Walker, Health Sciences

2015

Jonathan J. Arnold, Arts & Sciences
Karen S. Cravens, Business
Ralph W. Jackson, Business

2014

Joanne Davis, Arts & Sciences
Evelyn Hutchison, Law
Mohan Kelkar, Engineering & Natural Sciences

2013

Robert Butkin, Law
Jan D. Wilson, Arts & Sciences
Keith D. Wisecarver, Engineering & Natural Sciences

2012

Edmund Rybicki, Engineering & Natural Sciences
Robert Sheaff, Engineering & Natural Sciences
Charles Wood, Business

2011

Tracy Manly, Business
Jamie Rhudy, Arts & Sciences
Robert Spoo, Law

2010

Thomas Buoye, Arts & Sciences
Vicki Limas, Law
Joseph Rivers, Arts & Sciences

2009

Charles W. Adams, Law
Laura M. Stevens, Arts & Sciences
Leslie G. Thompson, Engineering & Natural Sciences

2008

Allan Harkness, Arts & Sciences
Dale Doty, Engineering & Natural Sciences
Judith Royster, Law

2007

Katherine A. Adams, Arts & Sciences
Gordon H. Purser, Engineering & Natural Sciences
Russell L. Christopher, Law

2006

Richard Burgess, Business Administration
Henry Knight, Arts & Sciences
Brenton McLaury, Engineering & Natural Sciences

2005

Christian Constanda, Engineering & Natural Sciences
Lyn Entzeroth, Law
Sean Latham, Arts & Sciences

2004

Kalpana Misra, Arts & Sciences
Timothy L. Urban, Business Administration
Rex J. Zedalis, Law

2003

Holly Laird, Arts & Sciences
Jerry D. McCoy, Jr., Engineering & Natural Sciences
Christi Patton, Engineering & Natural Sciences

2002

David Cook, Arts & Sciences
Catherine M. Cullem, Law
J. Bryan Tapp, Engineering & Natural Sciences

2001

Lars Engle, Arts & Sciences
M. Teresa Valero, Arts & Sciences
Johnny Parker, Law

2000

Thomas Martin, Arts & Sciences
Anita S. Hollander, Business Administration
Richard Ducey, Law

1999

Susan C. Boyd, Business Administration
Thomas M. Harris, Engineering & Natural Sciences
Peter G. Stromberg, Arts & Sciences

1998

Jacob Howland, Arts & Sciences
Peter J. LoPresti, Engineering & Natural Sciences
Winona M. Tanaka, Law

1997

Dale A. Schoenefeld, Engineering & Applied Sciences
P. C. Smith, Business Administration
Lisa C. Wilson, Arts & Sciences

1996

Larry C. Backer, Law
Barry A. Kinsey, Arts & Sciences
Darlene A. Smith, Business Administration

1995

Francis S. Manning, Engineering & Applied Sciences
Isabella P. Matsikidze, Arts & Sciences
Michael E. Whalen, Arts & Sciences

1994

John M. Henshaw, Engineering & Applied Sciences
Jeffrey D. Hockett, Arts & Sciences
Bernard Schwartz, Law

1993

Dale A. Lunsford, Business Administration
Robert D. Strattan, Engineering & Applied Sciences
Ray L. Yasser, Law

1992

D. Marianne Blair, Law
Clifford E. Hutton, Business Administration
Richard A. Redner, Engineering & Applied Sciences

1991

Denise L. Carmody, Arts & Sciences
John K. Harris, Business Administration
Dale M. Johnson, Arts & Sciences

1990

Susan E. Chase, Arts & Sciences
Dennis H. Hudson, Business Administration
Kenneth C. Weston, Engineering & Applied Sciences

1989

Orly R. Lilly, Jr., Law
John M. Christensen, Nursing & Applied Health Sciences
Terrence S. Luce, Arts & Sciences

1988

Marguerite A. Chapman, Law
Kenneth A. Kuenhold, Engineering & Applied Sciences
Richard L. Reeder, Arts & Sciences

1987

D. Thomas Benediktson, Arts & Sciences
James M. Payne, Business Administration
John R. Shadley, Engineering & Applied Sciences

1986

Jane E. Ackerman, Arts & Sciences
Thomas A. Horne, Arts & Sciences
Barbara C. Martin, Nursing & Applied Health Sciences

1985

T. Jean Blocker, Arts & Sciences
Gloria J. Meadors, Engineering & Applied Sciences
Winston A. Weathers, Arts & Sciences

1984

Joseph A. Kestner, Arts & Sciences
Thomas H. Buckley, Arts & Sciences
Robert E. Howard, Engineering & Applied Sciences

1983

M. Thomas Arnold, Law
James W. Cagley, Business Administration
Roger L. Wainwright, Engineering & Applied Sciences

1982

Arthur Paul Buthold, Engineering & Applied Sciences
John F. Hicks, Law
James G. Watson, Arts & Sciences

1981

Paul L. Brown, Arts & Sciences
Joseph Rudolph, Arts & Sciences
Martin A. Frey, Law

1980

John W. Hager, Law
Chi U. Ikoku, Engineering & Applied Sciences
Bill D. Jarnigan, Business Administration